Nudna tabliczka mnożenia? Nic z tych rzeczy. Prezentujemy wam łatwe i ciekawe sposoby na przygotowanie zabaw ułatwiających ćwiczenie matematyki z wykorzystaniem materiałów recyklingowych – plastikowych nakrętek!

Plastikowe nakrętki dostarczają nam wiele możliwości rozwijania kreatywności oraz przygotowania ciekawych pomocy naukowych dla dzieci. Dziś pokażemy wam kilka sposobów na umilenie nauki tabliczki mnożenia- zmory wielu dzieciaków ☺

 

1.Plastikowy kalkulator

Do jego przygotowania potrzebujemy podkładki (w tym przypadku pokrywka od serka kanapkowego) oraz dwóch rodzajów korków. Do podkładki należy przykleić gwinty odcięte od napojów. Na jednym rodzaju korków zapisujemy działania, na drugim wyniki, a pomiędzy nimi znak równości- GOTOWE!

 

2.Jaki będzie wynik?

Potrzebne będą tekturka, kartka papieru, marker, gwinty oraz korki.

Do tekturki przymocowujemy gwinty. W kartce wycinamy dziury, tak aby pasowały do gwintów. Następnie zapisujemy działania na kartce, oraz wyniki na korkach. Kartki możemy wymieniać zgodnie z potrzebami, tekturowa baza pozostaje niewymienna. Zadaniem dziecka jest zakręcenie nakrętki z odpowiednim wynikiem.

 

3.Memo

Jest to nic innego jak nieco inna wersja popularnej gry pamięciowej. Zasady pozostają niezmienne. Dzielimy nakrętki na dwie równe grupy.  Muszą się one od siebie różnić (w tym przypadku korki z działaniami zaznaczone są kropką) . Na dnie jednej grupy zapisujemy działania, na dnie drugiej-wyniki.

 

4.Gra z kostkami

Gra polega na rzucie kostkami, pomnożeniu wyrzuconej liczby oczek oraz wzięciu korka z odpowiednim wynikiem. Wygrywa osoba z największą liczbą korków. W grę warto zagrać kostkami dziesięciościennymi, które dają możliwość stworzenia całej tabliczki mnożenia.

 

Pomysł i wykonanie: Anna Moroz
Inspiracja zaczerpnięta z Pinterest